PLKOŇ
  -> Novinky -> Historie -> Současnost -> Členové -> Fotogalerie -> Videa -> Cvičení -> Recenze -> Odkazy -> Kontakt 


Ivana aneb Hutný duchovní pokrm

Divadelní hra "Ivana aneb Hutný duchovní pokrm" byla jedním z nejúspěšnějších počinů PLKONĚ. Uvedené fotografie pocházejí od Wany z vystoupení v Jedličkově ústavu v Praze.

První fotografie je z přípravy na vystoupení. Herci se líčí, oblékají a malují. Bára právě upravuje Tereze vlasy.

         

Příběh je alegorií na život v sektě Svědků Jehovových. Autor Martin Ryšavý se inspiroval svou životní zkušeností v této sektě, ale příběh lze aplikovat na jakoukoli manipulaci lidmi prostřednictvím náboženských uskupení. Odehrává se v nejmenovanou dobu na nejmenovaném místě "po konci světa", kde Zikmund (hlavní postava) přichází na návštěvu za svou kamarádkou Ivanou. Nedobrovolně se však ocitá na setkání celého společenství (sboru).

         

Krásně oblečeni a hladce učesáni prožívají členové sboru své setkání, zatímco se snaží "nevěřícího" Zikmunda obrátit na věci Boží. Sbor šéfuje Bohumil Bőhm, který vládne pevnou rukou celému sboru a odvrací jakýkoli pokus o zpochybnění svého vidění světa. Zikmund jako člověk zvenčí (který opravdu jen čeká, až konečně uvidí Ivanu) jen zoufale zírá na to, jak je možné člověka zbavit sebe sama. Výbornou postavou v ději je pak perfektně zahraná Janička (paní Bőhmová), která je svým manželem plně spacifikována natolik, že jen netečně zírá do neznáma a nezúčastněně plní jeho příkazy. Jakýkoli pokus Zikmunda navázat s ní rozhovor, když se s ní ocitne na chvíli sám, pak končí u jejího mlčení a prázdného pohledu bez účasti na tom, co se v realitě odehrává.

       

To, že nakonec Zikmunda dovedou téměř až k sebevraždě, si vysvětlí sbor jako epizodu, kterou Bůh dopustil. V našem pojetí měla hra Ivana několik závěrů, pokaždé tedy příběh skončil jinak. Otevřený konec by měl diváky vybídnout k hlubšímu zamyšlení.

         

A nakonec pozvánky a program k představení, včetně pozvánky na vystoupení, které se uskutečnilo v rámci akce Společenství pro studium sekt a nových náboženských směrů.


  Ikona Plkoně