PLKOŇ
  -> Novinky -> Historie -> Současnost -> Členové -> Fotogalerie -> Videa -> Cvičení -> Recenze -> Odkazy -> Kontakt 


Pohádka o Líném Larsovi

 

Fotografie z pohádky doplněné glosami V. Vlka:

       

Na začátku pohádky vyhání maminka vařečkou Líného Larse z postele, aby jí donesl vodu na vaření. Ten se nakonec neochotně zvedá, dojde ke studni, sedne si vedle ní a dumá. Princezna ze zámku ho zahlédne a dělá si z něj žerty. Lars vytáhne vědro a z vědra na něj kouká žába. Lars jí daruje život a žába mu za to slíbí, že mu splní každé přání. Lars kráčí domů a princezna na něj posměšně volá, že by měl mít syna, který by mu vědro pomohl nést. Lars na ní koutkem pusy zahuhlá, ona sama ať má syna. Jak řekne, tak se stane.

Na zámku je pozdvižení. Princezna má malé děcko a nikdo neví, kde se vzalo. Král dá vyhlásit, aby se přihlásili všichni svobodní muži z okolí, že princezna si bude vybírat svého ženicha a králova nástupce. Princezna hází jablíčkem. Jablko se dokutálí až k Larsovi, který ho nezúčastněně zvedne.  

       

Král se rozlítí. Dá princeznu i Larse s dítkem vykázat ze země. Celá rodinka odplouvá na loďce do širého moře. Princezna si na lodi stýská, jak špatně dopadla. Lars si z polospánku přeje, aby už konečně dorazili k zemi. V té chvílí loďka dorazí ke břehu a princezna pochopí, jak je to s Larsovými přáními.

     

Král má výčitky svědomí, že vyhnal z domova svou jedinou dceru a svého činu lituje. Princezna mezitím donutí Larse, aby po ní opakoval, že chce být chytrým a pracovitým mužem. Lars procitá, do princezny se okamžitě zamiluje a za chvíli si pro sebe a pro princeznu přeje zámek i se služebnictvem.

     

Princezně se po čase začne stýskat a přemluví Larse, aby se zajeli podívat na pana krále. Ten je z jejich návratu nadšený a dá uspořádat slavné hody. Na konci představení tančí všichni pravý dánský taneček.

© foto: Vojtěch Vlk


  Ikona Plkoně