PLKOŇ
  -> Novinky -> Historie -> Současnost -> Členové -> Fotogalerie -> Videa -> Cvičení -> Recenze -> Odkazy -> Kontakt 


Křest básnické sbírky Waltz pro zrzka Katky Slámové

Úterý 18. března 2008

Tak tohle je básnířka Katka. Jak sama říká, píše básničky většinou do šuplíku, ale sem tam už jí nějaké vyšly i v novinách a v kompilaci více autorů. Katka je momentálně na mateřské dovolené se třemi krásnými „kukinkami” Danielou, Dominikou a Valérií, a protože je sestrou naší členky Terky, kterou občas nechala do svého „šuplíku poezie” nahlédnout, dali jsme hlavy dohromady a odhodlali jsme se vydat Katčinu první samostatnou sbírku. Sbírka dostala název Waltz pro zrzka a její křest jsme pojali jako dárek ke Katčiným 35. narozeninám. Na této stránce se můžete podívat na fotky z celé té slávy, na kterou Plkoň připravil krátké divadelní pásmo sestavené z básní ze zbrusu nové sbírky.

 

A jak to probíhalo? Nejprve nás Terka všechny pozdravila, představila autorku Katku a ilustrátorku sbírky Patricii (sestru naší členky Sylvy). Pak už mohl začít zhruba třicetiminutový básnický průlet Katčinou poezií v podání Plkoně: došlo na první rande, pití ve vinárně i na rozchody, výčitky a usmíření. 

 

V rámci představení se tančilo (Alenka a Martin František), přelézalo přes barový pult (Terka), mazlilo a bláznilo (Sylva), vzlykalo u mříže (Jana), zhasínalo a rozsvěcelo (Vláďa a Katka) a naši Martinové vše natočili na kameru. Za fotografie vděčíme našemu příznivci Jindrovi.

Průvodcem „básnického letu“ se stal Pepa, který jednotlivé básničky uváděl a doprovázel na kytaru. Po hřejivém potlesku přítomných dostali slovo kmotři. K naší velké radosti se kmotrovství ujali Mirek Kovářík a Radek Bláha, členové týmu Zeleného peří. Nejdříve ale bez předchozí přípravy – jak to mají ve zvyku – přednesli namátkou vybrané básně ze sbírky Waltz pro zrzka.

Pak už začal samotný křest se šampaňským a jahodami, přáním všeho dobrého sbírce a provoláváním slávy poezii. Mirek Kovářík (Zelené peří).se ujal moderování křtu: vyzpovídal autorku veršů Katku i ilustrátorku Patricii, jejíž obrázky zdobily stěny vinárny U žasu a kvasu, kde se křest odehrával. (Patricie tu vystavuje již potřetí.)

Jako bonus přidal Mirek Kovářík vlastní přednes legendárního Václava Hraběte a došlo i na verše Katčina oblíbence Lawrence Ferlinghettiho v podání Romana Bláhy.

Samozřejmě nechyběly ani květiny pro obě autorky, vínečka pro kmotry a dort pro oslavenkyni Katku, který jsme pro tuto příležitost nechali vyrobit speciálně ve tvaru knihy a s nápisem „Waltz pro zrzka“. Pak už se jen slavilo a povídalo až do noci. Víno teklo proudem a šenkýřka Katka – jmenovkyně autorky a také další členka Plkoně - skoro nestačila hosty obsluhovat.

 Další repríza plkoňácké produkce za přítomnosti autorky poezie o věčných bojích a trápeních i radostech spojených s láskou je v plánu 29. dubna. Nebude chybět ani promítání nejdůležitějších okamžiků ze křtu. Tak neváhejte a zarezervujte si místa! Kapacita vinárny je omezená, takže vstup je možný jen s pozvánkou.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zde si můžete prohlédnout pozvánku a titulní stránku básnické sbírky Katky Slámové "Waltz pro zrzka".

Máte-li zájem o sbírku nebo o pozvánku na další představení, kontaktujte nás na e-mailu.

 

 

text: Tereza a Sylvie, foto: Jindra


  Ikona Plkoně